Dagens motstander Fjellhammer er ikke noen hvem-som-helst i norsk herrehåndball. Riktig nok må man grave godt tilbake i tid for å finne de største sportslige prestasjonene. Men 264 kamper (før årets sesong) og 246 poeng i eliteserien gjennom alle tider gir dem posisjon som Norges 20. beste klubb gjennom alle tider!

Sier du ØIF når du bestiller Viltburger hos Egon i oktober, får du 15% rabatt på burgeren!

Det er bare to sesonger siden klubben spilte i 2. divisjon (nivå 3). Reisen har vært formidabel på kort tid. Og allerede har klubben «biti» fra seg mot antatt storlag i årets seriespill. Men først har vi tenkt å gå litt mer historisk til verk.

Fjellhammer er altså på 20. plass blant alle klubber i norsk herrehåndball, gjennom alle tider. 264 kamper totalt, hvorav 108 har endt med seier, 30 uavgjort og 125 med tap. Totalt 246 poeng. Og med 0,93 poeng pr. kamp i snitt forteller det om en tilværelse stort sett under midten på tabellen. Og det har heller aldri blitt noen seriemesterskap i de 12 sesongene klubben har vært på høyeste nivå.

Men Fjellhammer er så absolutt ikke uten titler av den grunn. Fortsetter vi å «grave» i historien oppdager vi raskt at klubben har flere NM-finaler og NM-titler enn hva vi har i ØIF Arendal. 3 ganger Norgesmestre på 4 finaler. Det er imponerende. Men som sagt, man må grave i historien.

ØIF Arendal har aldri møtt Fjellhammer. Dette er den første kampen mellom lagene i noen offisiell kamp!

Her er oversikt over Fjellhammers 4 NM-finaler (3 NM-gull):

1977/78 Fjellhammer vs Fredensborg 16-15 e.e.o.
1978/79 Fjellhammer vs Kolbotn 19-17 e.e.o.
1982/83 Fredensborg/Ski vs Fjellhammer 28-18
1983/84 Fjellhammer vs Rapp 14-13

De som har vært med i håndballen en stund kjenner igjen mange store klubber i disse finalene. Frendensborg/Ski er Norges beste klubb gjennom alle tider.

ØIF Arendal har nå klatrer til 17. plass i samme rangering med 241 kamper og 317 poeng.

Her har du oversikt over Fjellhammers målscorere så langt i sesongen:

NrNavnLagKamperTotaltMål7-mSnitt
11Skoglund, Trym BjørnsenFjellhammer9404004,4
14Hybertsen, Eirik HornnesFjellhammer9393184,3
16Berg, BenjaminFjellhammer8383804,8
36Myrbakk, Tobias MarseliusFjellhammer9282803,1
51Kleiven, MariusFjellhammer9241682,7
71Gjerdalen, SondreFjellhammer9171701,9
74Koljonen, MiroFjellhammer7161512,3
90Karlsson, Anton RikardFjellhammer9131301,4
95Furuseth, Andreas OpsahlFjellhammer9121201,3
106Røhmer, Per Olav TokerudFjellhammer9111101,2
116Christiansen, StianFjellhammer89901,1
135Mitrovic, Alexander DjordjijeFjellhammer35501,7
165Grønskei, Arian OlsenFjellhammer92200,2

Og lurer du på hvem som oftest blir bestraffet, her har du oversikten:

NrNavnLagKA2DRSnittSum
5Røhmer, Per Olav TokerudFjellhammer966102,422
14Gjerdalen, SondreFjellhammer917001,614
37Myrbakk, Tobias MarseliusFjellhammer904000,98
53Berg, BenjaminFjellhammer803000,86
62Skoglund, Trym BjørnsenFjellhammer933000,76
63Johannesen, Eivind KongshaugFjellhammer913000,76
76Christiansen, StianFjellhammer802000,54
82Mitrovic, Alexander DjordjijeFjellhammer301000,72
102Koljonen, MiroFjellhammer701000,32
133Kleiven, MariusFjellhammer901000,22
134Hybertsen, Eirik HornnesFjellhammer901000,22

Mens ØIF Arendal er blant de snilleste lagene i årets eliteserie, er Fjellhammer blant de mer «slemme»:

NrLagKA2DRSnittSum
1Runar Sandefjord814361010,282
2Haslum HK811351010,080
3Sandefjord81327209,274
4Fjellhammer91632108,274
5Elverum71227109,164
6Viking Håndball81732008,064
7Halden Topphåndball81532008,064
8Kolstad81425107,560
9FyllingenBergen81729007,258
10ØIF Arendal Elite81327006,854
11Nærbø81020106,250
12Bækkelaget Håndball Elite81023005,846
13Drammen81121005,242