Kroatisk ungdomslandslagstrener, Luka Panza, ansatt som spillerutvikler i ØIF Arendal! – ØIF Arendal

Kroatisk ungdomslandslagstrener, Luka Panza, ansatt som spillerutvikler i ØIF Arendal!

-Jeg er super stolt over at ØIF Arendal har gjort et sånt scoop, sier klubbens hovedtrener Marinko Kurtovic. – Vi har sikret oss en av Europas beste rekrutt-trenere, kommenterer sportssjef André Jørgensen Hofstøl. Superlativene sitter løst hos håndballprofilene skal fortelle om klubbens nyansatte spiller- og trenerutvikler.

ØIF Arendal er stolt av å kunne presentere klubbens første heltidsansatte spiller- og trenerutvikler. Og det er litt av en kapasitet som klubben har engasjert. Luka Panza har i dag tilsvarende ansvar i den kroatiske Champions League-klubben Zagreb. En virkelig storklubb i internasjonal håndball. Og han har i en årrekke vært og er ungdomslandslagstrener for Kroatia. Og det med fremdragende resultater. Se bare her:

Som ungdomslangslagstrener for Kroatia:
2009 – 3.plass i European Youth Olympic Festival i Tampere, spillere født 1992
2010 – 1. plass i Europamesterskap i Montenegro, spillere født 1992
2012 – 2. plass i Europamesterskap i Tyrkia, spillere født 1992
2013 – 4. plass i Verdensmesterskap i Bosnia og Herzegovina, spillere født 1992
2016 – 2. plass i Europamesterskap i Kroatia, spillere født i 1998

Han har vunnet er rekke nasjonale titler som rekrutt-trener i Zagreb. Hans profesjonelle håndball erfaring som trener er som følger:

2000 – 2002       Metkovic med ansvar for yngre damehåndall
2002 – 2005       Metkovic med ansvar for seniorlaget (damer)
2005 – d.d.         Zagreb med ansvar for yngrehåndballen
2007 – 2013       Kroatia, landslaget, spillere født 1992 og yngre
2013 – d.d.         Kroatia, landslaget, spillere født 1998 og yngre

Han har i tillegg hatt ansvar for følgende andre oppgaver innen håndball:

2009, 2010,
2011, 2014
og 2015                Ansvarlig for det kroatiske håndballforbundets håndballskole

2009                      Medarrangør i organisering av VM i Kroatia

2009 – 2016       Ansvarlig for organisering av Zagrebs Champions League- og seriekamper

2013                      Gjesteforeleser for håndballtrenere i Danmark, Tyskland og Slovenia

Ansettelse av spiller- og trenerutvikler er et samarbeid mellom ØIF Arendal bredde og elite. Stillingen har vær utlyst både nasjonalt og internasjonalt. Bredde og elite har hatt en ansettelsesgruppe bestående av Marinko Kurtovic, André Jørgensen Hofstøl, Marianne Rasch Johnsen og Rudi Andersen.

Luka Panza skal avslutte sitt landslagsoppdrag for Kroatia med mesterskap midtveis i august. Straks oppdraget er ferdig kommer han for å overta G16, G18 og rekruttlaget i ØIF Arendal. Han skal også ha ansvar for noen treninger for Øyestads jentelag, samt utvikling av trenere i klubben. Dessuten skal han være ØIF Arendals hovedtrener Marinko Kurtovics høyre hånd som assistenttrener for elitelaget. Nå er ØIF Arendal, Øyestad håndball og Luka på leting etter en assisterende spiller- og trenerutvikler. Et lokalt trenertalent med kjørbar avstand til Sparebanken Sør Amfi.

Luka og klubben har i første omgang gjort en 3-års avtale.